Tag: maths

Questions Related to maths

What is the final price of the product, after a tax is applied for an Apple tablet. The cost of the Apple tablet is Rs. $235.90$ and the tax rate is $3.4\%$?

  1. Rs. $243.567$

  2. Rs. $243.9206$

  3. Rs. $216.897$

  4. Rs. $268.120$


Correct Option: B
Explanation:

Given:
Cost of Apple tablet $=$ C.P $+$ Rs. $235.90$
Tax rate $=$ $ 3.4 $ $\%$

Total cost of the tablet $=$ C.P $+$ Tax rate on C.P.
$=$ $ \dfrac{3.4}{100} \times {235.90}=144$
Therefore, the final price of the apple tablet is $235.90 + 8.0206 = 243.9206$ rupees.

What is the actual cost of sweet if you get a discount of $10$% and pays $5$% for tax. Discount price $=100$

  1. $94.5$

  2. $95$

  3. $99.5$

  4. None


Correct Option: A
Explanation:

Discount $=100\times \cfrac{10}{100}=10$
Sales price $=100-10=90$; Tax$=90\times \cfrac{5}{100}=4.5$
Actual cost $=90+4.5=94.5$

Find the final price for the product after a tax is applied for book shelve. The cost of the book shelve is Rs. $1200$ rupees and the tax rate is $12\%$.

  1. Rs. $1200$

  2. Rs. $1244$

  3. Rs. $1344$

  4. Rs. $1320$


Correct Option: C
Explanation:

Given: Cost of book shelve $=$ C.P $+$ $Rs.1200$
Tax rate $=$ $ 12 $%
Total cost of the shelve $=$ C.P $+$ Tax rate on C.P
$=$ $ \dfrac{12}{100} \times {1200}=144$
Therefore, the final price of the book shelve is Rs. $1200 + 144 = 1344$.

A furniture has a cost of $Rs. 300$ excluding VAT at $20\%$. After VAT is included, what is the total cost?

  1. $Rs. 300$

  2. $Rs. 340$

  3. $Rs. 360$

  4. $Rs. 380$


Correct Option: C
Explanation:

VAT $=20\%$ of the cost  $=\dfrac{20}{100}\times 300=60$


So the total cost including VAT $=300+60=360$.

Sumeet bought a cycle for $Rs.2000$ and pays $10$% in tax. How much is tax?

  1. $Rs.200$

  2. $Rs.300$

  3. $Rs.400$

  4. $Rs.100$


Correct Option: A
Explanation:

Tax$=2000\times \cfrac{10}{100}=200$

Before adding VAT at $13\%$, a bike's cost is $Rs. 350$. What is the total cost including VAT?

  1. $Rs. 395.5$

  2. $Rs. 345.2$

  3. $Rs. 390.2$

  4. $Rs. 316.7$


Correct Option: A
Explanation:

VAT $=13\%$ of the cost  $=\dfrac{13}{100}\times 350=45.5$


So the total cost including VAT $=350+45.5=395.5$

The cost of a pair of shirts at a shop was Rs. $450$. The sales tax charged was $5\%$. Find the bill amount.

  1. $172.50$

  2. $272.50$

  3. $372.50$

  4. $472.50$


Correct Option: D
Explanation:

Given:
Selling price $=$ Rs. $450$
We know that Sales tax $= 5\%$ of $450$
$=$ $\dfrac{5\times 450}{100}$
$=$ Rs. $22.50$
Therefore, bill amount $=$ selling price $+$ sales tax
$= 450 + 22.50$
$=$ Rs. $472.50$
The bill amount is Rs.$ 472.50$.

In Chennai, Caleb plans to purchase a particular service for Rs. $1300$, plus VAT at $14.5\%$. What is the total cost including VAT?

  1. $1388.5$

  2. $188.5$

  3. $1488.5$

  4. $1300$


Correct Option: C
Explanation:

Total cost with VAT $=$ cost without VAT $+ 14.5\%$ of cost without VAT
$= 1300 + \dfrac{14.5}{100}\times 1300$
$= 1300 + 188.5$
$= 1488.5$
Therefore, total cost including VAT is Rs. $1488.5$.

An item costs Rs. $2400$. The sales tax is $16\%$. What is the cost of the item after taxes?

  1. $2784$

  2. $2400$

  3. $2016$

  4. $2500$


Correct Option: A
Explanation:

Sales tax $= 16\%$ of Rs. $2400$
$=$ $\dfrac{16}{100}\times 2400$
$= 384$
Total sales tax $= 2400 + 384$
$=$ Rs. $2784$

Therefore, cost of item after taxes is Rs. $2784$.

In Chennai, sales tax is $10.20\%$. What is the tax on items that total Rs. $1450$ before tax?

  1. $1000$

  2. $1450$

  3. $1597.90$

  4. $1302.10$


Correct Option: D
Explanation:

According to question, we have

Sales tax $= 10.20\%$ of Rs. $1450$
$=$ $\dfrac{10.20}{100}\times 1450$
$= 147.90$
Before tax cost of the item $= 1450 - 147.40$
$=$ Rs. $1302.10$