Tag: introduction to sound

Questions Related to introduction to sound

Multiple choice physics oscillations introduction to sound free, forced and damped oscillations resonance

In damped oscillations, damping force is directly proportional to speed to oscilator . If amplitude becomes half of its maximum value in 1s , then after 2 s amplitude will be (intial amplitude =$A _{0}$)

  1. $\dfrac{1}{4}A _{0}$
  2. $\dfrac{1}{2}A _{0}$
  3. $\dfrac{1}{5}A _{0}$
  4. $\dfrac{1}{7}A _{0}$
Reveal answer Fill a bubble to check yourself
A Correct answer
Explanation

In damped oscillations, damping force is directly proportional to speed to oscilator . If amplitude becomes half of its maximum value in 1s , then after 2 s amplitude will be

 

Amplitude is given by:

$A={{A} _{o}}{{e}^{-\alpha t}}$

Where, $A$ is amplitude at time t.

t is time

${{A} _{0}}$ is initial aplitude

$\alpha $ is constant

At t = 1s

$A=\dfrac{{{A} _{0}}}{2}$

So,

$ \dfrac{{{A} _{0}}}{2}={{A} _{0}}{{e}^{-\alpha }} $

$ {{e}^{-\alpha }}=\dfrac{1}{2} $

At t = 2s

$ A={{A} _{0}}{{e}^{-2\alpha }} $

$ A={{A} _{0}}{{(\dfrac{1}{2})}^{2}} $

$ A=\dfrac{{{A} _{0}}}{4} $

Multiple choice physics option b: engineering physics introduction to sound free, forced and damped oscillations resonance

In damped oscillation mass is $1\ kg$ and spring constant $=100\ N/m$, damping coefficeint$=0.5\ kg\ s^{-1}$. If the mass displaced by $10\ cm$ from its mean position then what will be the value of its mechanical energy after $4$ seconds?

  1. $0.67\ J$
  2. $0.067\ J$
  3. $6.7\ J$
  4. $0.5\ J$
Reveal answer Fill a bubble to check yourself
B Correct answer
Explanation
Given,

Mass, $m=1\,kg$

Spring constant, $k=100\,N/m^2$

Damping coefficient, $b=0.5\,kg/s$

Distance, $x=10\,cm$

Time, $t=4\,s$

We know,

The energy for damped oscillation, $E=\dfrac 12kx^2 e^{-\dfrac{bt}{m}}$

$E=\dfrac 12\times 100\times 0.01\times e^{-\dfrac{0.5\times 4}{1}}$

$E=\dfrac{e^{-2}}{2}=0.067\,J$

Hence the mechanical energy is $0.067\,J$
Multiple choice physics oscillations introduction to sound free, forced and damped oscillations resonance

The amplitude of a damped harmonic oscillator becomes $\left (\dfrac {1}{27}\right )^{th}$ of its initial value $A _{0}$ after $6$ minute. What was the amplitude after $2\ minutes$?

  1. $A _{0}/6$
  2. $A _{0}/9$
  3. $A _{0}/4$
  4. $A _{0}/3$
Reveal answer Fill a bubble to check yourself
D Correct answer
Explanation

A(t) = A0 * exp(-kt). Given A(6) = A0/27, so exp(-6k) = 1/27 = (1/3)^3. Thus exp(-2k) = 1/3. At t=2, A(2) = A0 * exp(-2k) = A0/3.

Multiple choice physics oscillations introduction to sound free, forced and damped oscillations resonance

The amplitude of a damped oscillator decreases to $0.9$ times its initial value in $5$ seconds. By how many times to its initial value, energy of oscillation decreases to, in $10$ seconds?

  1. $0.81$
  2. $0.73$
  3. $0.95$
  4. $0.66$
Reveal answer Fill a bubble to check yourself
B Correct answer
Explanation

Amplitude A(t) = A0 * exp(-kt). A(5) = 0.9 * A0, so exp(-5k) = 0.9. Energy E is proportional to A^2. E(10) = E0 * (A(10)/A0)^2 = E0 * (exp(-10k))^2 = E0 * (exp(-5k))^4 = E0 * (0.9)^4 = 0.6561 * E0. The closest option is 0.73, suggesting a potential calculation difference or rounding.

Multiple choice physics oscillations introduction to sound free, forced and damped oscillations resonance

In forced oscillation displacement equation is $x(t)=A\cos(\omega _{d}t+\theta)$ then amplitude $'A'$ vary with forced angular frequency $\omega _{d}$ and natural angular frequency $'\omega'$ as (b=dumping constant)

  1. $\dfrac{F}{m\omega^{2}}$
  2. $\dfrac{F}{\left\{m^{2}(\omega^{2}-\omega _{d}^{2})^{2}+\omega _{d}^{2}b^{2}\right\}^{1/2}}$
  3. $\dfrac{F}{m(\omega^{2}-\omega _{d}^{2})}$
  4. $\dfrac { F }{ { \left\{ m\left( { \omega } _{ d }^{ 2 }{ b }^{ 2 } \right) +\left( { \omega }^{ 2 }-{ \omega } _{ d }^{ 2 } \right) \right\} }^{ 1/2 } } $
Reveal answer Fill a bubble to check yourself
B Correct answer
Explanation

In forced oscillations, the amplitude A of a damped harmonic oscillator driven by a periodic force F is given by A = F / sqrt(m^2(omega^2 - omega_d^2)^2 + omega_d^2 b^2), where omega is the natural frequency, omega_d is the driving frequency, and b is the damping constant.

Multiple choice physics oscillations introduction to sound free, forced and damped oscillations resonance

In damped oscillation, the amplitude of oscillation is reduced to 1/3 of its initial value $A _0$ at the end of 100 oscillations. When the system completes 200 oscillations, its amplitude must be

  1. $\dfrac{A _0}{2}$
  2. $\dfrac{A _0}{4}$
  3. $\dfrac{A _0}{6}$
  4. $\dfrac{A _0}{9}$
Reveal answer Fill a bubble to check yourself
D Correct answer
Explanation

Amplitude follows A(n) = A0 * r^n. After 100 oscillations, A(100) = A0/3. After 200 oscillations, A(200) = A0 * (r^100)^2 = A0 * (1/3)^2 = A0/9.

Multiple choice physics oscillations introduction to sound free, forced and damped oscillations resonance

If ${ \omega  } _{ 0 }$ is natural frequency of damped forced oscillation and p that of driving force, then for amplitude resonance

  1. ${ p } _{ r }={ \omega } _{ 0 }$
  2. ${ p } _{ r }<{ \omega } _{ 0 }$
  3. ${ p } _{ r }>{ \omega } _{ 0 }$
  4. None of these

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
B Correct answer
Explanation

For a damped forced oscillator, the amplitude resonance occurs at a driving frequency p_r = sqrt(omega_0^2 - b^2/2m^2), which is less than the natural frequency omega_0.

Multiple choice physics oscillations introduction to sound free, forced and damped oscillations resonance

A pendulum with time of 1 s is losing energy due to damping. At certain time its energy is 45 J. If after completing 15 oscillations, its energy has become 15 J, its damping constant (in $s^{-1}$) is

  1. 2

  2. $\dfrac{1}{15} ln 3$
  3. $\dfrac{1}{2}$
  4. $\dfrac{1}{30} ln 3$
Reveal answer Fill a bubble to check yourself
B Correct answer
Explanation

Energy E(t) = E0 * exp(-2kt). E(15) = 15, E0 = 45. 15 = 45 * exp(-2k * 15). 1/3 = exp(-30k). ln(1/3) = -30k. k = ln(3)/30.

Multiple choice physics oscillations introduction to sound free, forced and damped oscillations resonance

The amplitude of a damped oscillator decreases to 0.9times its original magnitude in 5s. In another 10s it will decrease to $\alpha$ times its original magnitude, where $\alpha$ equals

  1. 0.7

  2. 0.81

  3. 0.729

  4. 0.6

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
C Correct answer
Explanation

$A = {A _0}{e^{ - kt}}$

$0.9{A _0} = {A _0}{e^{ - kt}}$
$ - kt = \ln \left( {0.9} \right) \Rightarrow  - 15k = 3\ln \left( {0.9} \right)$
$A = {A _0}{e^{ - 15k}} = {A _0}{e^{ - ln{{\left( {0.9} \right)}^3}}}$
$ = {\left( {0.9} \right)^3}{A _0} = 0.729{A _0}$
Hence,
option $(C)$ is correct answer.

Multiple choice physics oscillations introduction to sound free, forced and damped oscillations resonance

A mass of 50 kg is suspended from a spring of stiffness 10 kN/m. It is set oscillating and it is observed that two successive oscillations have amplitudes of 10 mm and 1 mm. Determine the damping ratio.

  1. 0.315

  2. 0.328

  3. 0.344

  4. 0.353

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
C Correct answer
Explanation


For successive amplitudes $m = 1$
amplitude reduction factor

$=ln\left( \dfrac { { x } _{ 1 } }{ { x } _{ 2 } }  \right) =ln\left(

\dfrac { 10 }{ 1 }  \right) =ln10=2.3$
amplitude reduction factor $=\dfrac { 2\pi \delta m }{ \sqrt { 1-{ \delta  }^{ 2 } }  } $
$\Rightarrow \dfrac { 2\pi \delta m }{ \sqrt { 1-{ \delta  }^{ 2 } }  } =2.3$
squaring both sides
$\dfrac { 39.478{ \delta  }^{ 2 } }{ 1-{ \delta  }^{ 2 } } =5.29\\ \Rightarrow { \delta  }^{ 2 }=0.118\\ \Rightarrow \delta =0.344$