Multiple choice

Two brands of rice costing Rs. 35 and Rs. 40 per Kg respectively are mixed in the ratio 2 : 3 by weight. If one-fifth of the mixture is sold at Rs. 46 per Kg, and the remaining at the rate of Rs. 55 per Kg, find the profit percent.

  1. 40%

  2. 50%

  3. 60%

  4. 30%

  5. 20%

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
A Correct answer
Explanation

Let 2a kg and 3a kg rice be mixed. C.P. of mix brands = 35 x 2a + 40 x 3a = 190a. Weight of sold mixture = one-fifth of 5a = a kg. Weight of remaining mixture = 4a kg. S.P. of whole mixture = 266a. Profit = S.P. - C.P. = 266a - 190a = 76a. P% on calculating, we get = 40%