Tag: media and advertisement

Questions Related to media and advertisement

These brand values are conveyed through the use of ______ to give us an overall image that appeals to us.

  1. Visuals

  2. Words

  3. Both A and B

  4. None of these


Correct Option: C
Explanation:

Values such as treating our guests well and making sure our children get nutritious food are used by brands to create brand values. These brand values are conveyed through the use of visuals and words to give us an overall image that appeals to us.

The person who pays and purchases a product is called a consumer.

  1. True

  2. False


Correct Option: A
Explanation:

A consumer is a person who purchases/buys any goods or services for his personal use that is not for further selling them or manufacturing. The consumer pays price for the product or service he purchases.

Branded products cost more than the non-branded ones because of the costs involved in _________.

  1. Packaging

  2. Advertising

  3. Manufacturing

  4. Both a and b


Correct Option: D
Explanation:

Branded products cost much more than products that are sold loose because they include the costs of packaging and advertising. So, many people cannot afford them. Gradually, people come to believe that only branded products are good and will want to buy the products that come in a sealed packet rather than which is sold loose.

Advertisements seldom show us the reality of peoples lives that we see around us.

  1. True

  2. False


Correct Option: B
Explanation:

The advertisement involves techniques to advertise products that are different from what we normally observe in our daily lives. The display, use, and benefits are superficial than compared to the real utility of the product.

By linking our ___________ to products, advertisements tend to influence the ways in which we value ourselves as persons.

  1. Personal emotions

  2. Social emotions

  3. Both A and B

  4. None of these


Correct Option: C
Explanation:

By linking our personal emotions to products, advertisements tend to influence the ways in which we value ourselves as persons. Advertising, because it appeals to personal emotions also tends to make people who cannot afford certain brands feel bad. They feel that they are unable to give their loved ones the best care that brand products appear to offer.

Who is an individual who buys products or services for personal use and not for manufacture or resale?

  1. Distributor

  2. Consumer

  3. Producer

  4. Broker


Correct Option: B
Explanation:

An individual who buys products or services for personal use and not for manufacture or resale. A consumer is someone who can make the decision whether or not to purchase an item at the store, and someone who can be influenced by marketing and advertisements. Anytime someone goes to a store and purchases a toy, shirt, beverage, or anything else, they are making that decision as a consumer.

____ is/are expensive.

  1. Only producing advertisements

  2. Only showing advertisements

  3. Both a and b

  4. None of the above


Correct Option: C
Explanation:

Advertising a product costs a lot of money. Usually, crores of rupees are spent advertising a brand. Producing and showing advertisements in the media is very expensive. Because there are so many advertisements in the market today, companies have to show the advertisement, again and again, to have it stick in people’s minds.

Social advertisements are the advertisements made by the _________.

  1. Small businessman

  2. State

  3. Private agencies

  4. All of the above


Correct Option: D
Explanation:

Advertisements are an important part of our social and cultural life. Social advertisements refer to advertisements made by the State or private agencies that have a larger message for society.

Advertisements aim to get people to buy a particular brand.

  1. True

  2. False


Correct Option: A
Explanation:

The purpose of advertisements is to promote a particular product or a particular brand. For example, say there are lots of advertisement of detergent powder, every advertisement encourages us to buy detergent powder of a particular brand to get instant and effective results.

Branded products cost much more than products that are sold loose because they include the costs of ______________.

  1. Packaging

  2. Advertising

  3. Both A and B

  4. None of these


Correct Option: C
Explanation:

Branded products cost much more than products that are sold loose because they include the costs of packaging and advertising. So, many people cannot afford them. Gradually, people come to believe that only branded products are good and will want to buy the products that come in a sealed packet rather than which is sold loose.