Multiple choice

If the cost price of 12 oranges is equal to the selling price of 15 oranges, then what is gain or loss percentage?

  1. 20%

  2. 30%

  3. 25%

  4. 22%

  5. N/A

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
A Correct answer
Explanation

Let CP of each orange be Rs. = 1 then CP of 15 oranges = Rs. 15 SP of 15 oranges = CP of 12 oranges =RS. 12Then, loss % = RS. 3Therefore loss percentage = 3/15 x 100 = 20 %