Multiple choice

A copper wire of 2 mm diameter with conductivity of 5.8 x 107 s/m and electron mobility of 0.0032 m2/V-s is subjected to an electric field of 20 mV/m. Find the current flowing in the wire.

  1. 5.32 A

  2. 1.822 A

  3. 4.321 A

  4. 3.644 A

  5. -

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
D Correct answer
Explanation

Diameter of copper wire d = 2mm = 0.002 m Conductivity of copper = 5.8 x 107 s/m Electron mobility (ue) = 0.0032 m2/V-s Applied electric field (E) = 20mV/m = 0.02 V/m