Multiple choice

Two trains of equal lengths take 10 seconds and 15 seconds to pass a telegraph post. If the length of each train is 120 metres, then in what time (in seconds) will they pass each other travelling in opposite directions?

  1. 10 seconds

  2. 15 seconds

  3. 12 seconds

  4. 20 seconds

  5. 25 seconds

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
C Correct answer
Explanation

Speed of the first train = 120/10 = 12 m/sec Speed of the second train =120/15 = 8 m/sec Relative speed = (12 + 8) = 20 m/sec Therefore, the required time = (120 + 120)/20 = 12 sec