Multiple choice

A train 110 m in length travels at 60 km/h. How much time does the train take in passing a man walking at 6 km/h in the opposite direction of the train?

  1. 5.67 s

  2. 7.34 s

  3. 1.67 s

  4. 6 sec

  5. 5.82 sec

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
D Correct answer
Explanation

Relative speed of the train and the man=(60+6) =66km/h =66 *5/18 m/s Distance=110m Therefore, Time taken in passing the man =Distance/Speed                                                                                                     =(110*18)/(66*5)
=6 s It is the correct answer.