Multiple choice

A man purchases two watches at Rs. 630. He sells one at 20% profit and other at 15% loss. He neither gains nor loses. Find the cost price of each watches.

  1. Rs. 260, Rs. 370

  2. Rs. 200, Rs. 300

  3. Rs. 270, Rs. 360

  4. Rs. 200, Rs. 360

  5. Rs. 250, Rs. 370

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
C Correct answer
Explanation

In the whole transaction, there is neither gain nor loss. Therefore, Amount of gain in one watch=Amount of loss in other watch. 0.20* CP1=0.15*CP2 CP1/CP2=0.15/0.20=3/4 Also CP1+CP2=560 Hence, CP1=3/(3+4) * 630
CP1=270 And CP2=630-270=360 Therefore, cost is Rs. 270 and Rs. 360 It is the correct answer.