If 500 ml solution of lemonade contains 40% lemon juice, how much more lemon juice should be added to make it 60%? .
-
800 ml
-
600 ml
-
250 ml
-
120 ml
-
C
Correct answer
Explanation
Quantity of lemon juice in 100 ml = 40mlQuantity of lemon juice in 1 ml = 40/100Quantity of lemon juice in 500 ml = 40/100 x 500 = 200 mlwhen we want to make it 60 % we have to add more lemon juice .Suppose x ml of lemoon juice is added now
Quantity of lemonade will be =( 500 + x) ml
Quantity of lemon juice will be = ( 200 + x ) ml Now quantity of lemon juice in ( 500 + x ) ml is ( 200 + x )
Quantity of lemon juice in 1 ml is ( 500 + x ) / ( 200 + x )
Quantity of lemon juice in 100 ml is= { ( 500 + x ) / ( 200 + x ) } x 100}%The % of lemon juice is 60%(200 + x) / ( 500 + x ) x 100 = 60(200 + x )100 = 60 x ( 500 + x )
20000 + 100 x = 30000 + 60 x
100 x - 60 x = 30000 - 20000
40 x = 10000
x = 10000 /40
x = 250 ml