Multiple choice

A boat running downstream covers a distance of 20 km in 2 hours, while it takes the boat 4 hours to cover the same distance while going upstream. What is the speed of the boat in still water?

  1. 5 kmph

  2. 15 kmph

  3. 2.5 kmph

  4. 7.5 kmph

  5. None of these

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
D Correct answer
Explanation

Speed while going downstream = (20/2) kmph = 10 kmph Speed while going upstream = (20/4) kmph = 5 kmph So, the speed of the boat in still water = (10 + 5)/2 = 7.5 kmph Hence, this option is correct.