Multiple choice

An article is sold at 1920 rupees after giving 20% discount on the marked price. If the real gain is 20%, then how much more is the marked price than the cost price?

  1. 50%

  2. 150%

  3. 40%

  4. 56.25%

  5. None of these

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
A Correct answer
Explanation

Marked price = 1920 * 100/80 = 2400
Cost price = 1920* 5/6 = 1600

So, it is 50% more than the cost price.