Multiple choice

A train, 60 m long, overtakes a man who is walking at the rate of 9 km/h and crosses him in 4 seconds. Again, the train overtakes another person in 4.8 seconds. At what rate is the second person travelling?

  1. 18 km/h

  2. 12 km/h

  3. 10 km/h

  4. 8 km/h

  5. None of these

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
A Correct answer
Explanation

Let the length of the train (L) be 60 m.

Speed of the train = V km/h

Speed of the first man (v1) = 9 km/h = 9 * 5/18 = 5/2 m/s

Let the speed of the second man be v2.

Now, 4 seconds are taken by the train to cross the first person.

t = L/(V - v1) 

4 = 60/(V - 5/2)

V = 35/2

So, the speed of the train is 35/2 m/s. 

Now, time taken by the train to cross the second person is 4.8 seconds.

Then, t = L/(V - v2) 

4.8 = 60/(35/2 - v2) 

v2 = 5 m/s = 5 * 18/5 = 18 km/h, so the speed of the second person is 18 km/h.