Multiple choice

Two trains of lengths 360 m and 540 m are running in opposite directions on parallel tracks. If their speeds are 45 km/h and 36 km/h, respectively, then in what time will they cross each other?

  1. 30 seconds

  2. 40 seconds

  3. 20 seconds

  4. 50 seconds

  5. None of these

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
B Correct answer
Explanation

Length of the first train (L) be 360 m

Length of the second train (l) = 540 m

Speed of the first train (V) = 45 km/h = 45 * 5/18 = 25/2 m/s

Speed of the second train (v) = 36 km/h = 36 * 5/18 = 10 m/s

So, the required time to cross each other is,

t = (L + l)/(V + v) 

t = (360 + 540)/(25/2 + 10)

t = 40 seconds