Multiple choice

A train travelling with a uniform speed crosses a 180 m long platform in 16 seconds and a 125 m long platform in 14 seconds. Find the speed of the train.

  1. 17.5 km/hr

  2. 35.5 km/hr

  3. 63 km/hr

  4. 30 km/hr

  5. None of these

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
C Correct answer
Explanation

Let the length of the train be x m.

Then, the speed of the train to cross both the platforms is the same. 

(x + 160)/16 = (x + 125)/14 

After solving, we get

x = 120 m

So, the speed of the train is (120 + 160)/16 = 35/2 m/s = (35/2) * (18/5) = 63 km/hr.