Multiple choice

A person will buy three items at a price of Rs. 5,200, Rs. 8,500 and Rs. 6,800 where the sales tax charged for each item is 8%, 6% and 3% respectively. The total final amount paid by the person to the shopkeeper is

  1. Rs. 21,630

  2. Rs. 14,626

  3. Rs. 16,014

  4. Rs. 12,620

  5. Rs. 13,521

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
A Correct answer
Explanation

Amount paid for item 1 = 5,200 + (8/100) x 5,200 = Rs. 5,616

Amount paid for item 2 = 8,500 + (6/100) x 8,500 = Rs. 9,010

Amount paid for item 3 = 6,800 + (3/100) x 6,800 = Rs. 7,004

Total Final Amount paid by person = Rs. 5,616 + Rs. 9,010 + Rs. 7,004 = Rs. 21,630