Multiple choice

Goods sent to consignment at cost + 33 - 1/3%. The percentage of loading on invoice price will be

  1. 25%

  2. 33 - 1/3%

  3. 20%

  4. none of these

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
A Correct answer
Explanation

 One-Third of Cost is One-Fourth of SalesCost                       = 100 Loading                =(33-1/3 Invoice Price        =100+ 33-1/3 Percentage of Loading to Invoice price = {(33-1/3)/100+ 33-1/3}*100                                                                       =25