Multiple choice

By selling a juicer for Rs. 960, a man incurred a loss of 4%. At what price should he sell the juicer to gain 16%?

  1. Rs. 1,360

  2. Rs. 1,280

  3. Rs. 1,160

  4. Rs. 1,180

  5. Rs. 1,260

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
C Correct answer
Explanation

S.P. of Juicer = Rs. 960. Loss = 4%. Let C.P. = x. Therefore, C.P. - Loss = S.P. x - (4x / 100) = 960. Therefore, x = Rs. 1000 = C.P. Now, gain % = 16%. Therefore, S.P. = 1000 + 160 = Rs. 1,160.