Multiple choice

Shilpa sells a laptop at 6% profit. If she had sold it at 10% profit, she would have received Rs. 2,000 more. What is the first selling price of the laptop?

  1. Rs. 53,200

  2. Rs. 53,000

  3. Rs. 63,000

  4. Rs. 53,500

  5. Rs. 43,000

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
B Correct answer
Explanation

Let the C.P. be 'x' Profit = 6%. Therefore, first S.P. = 106x / 100 = 53x / 50. Second S.P. = 11x / 10. Given, difference = Rs. 2000. On solving we get x = Rs. 50,000. Therefore first S.P. = 53x / 50 = Rs. 53,000