Multiple choice

A train running at the speed of 10 metres per second crosses a pole on a platform in 10 seconds and the platform in 20 seconds. What is the length of the platform?

  1. 200 metres

  2. 250 metres

  3. 300 metres

  4. 100 metres

  5. 400 metres

Reveal answer Fill a bubble to check yourself
D Correct answer
Explanation

 Length of the train = 10 m/s x 10 s = 100 metres Length of the train + length of the platform = 10 m/s x 20 s = 200 metres Length of the platform = (200 - 100) metres = 100 metres