Find the radius of sphere whose surface area is $314{cm}^{2}$. (Use $\pi=3.14$)
Reveal answer
Fill a bubble to check yourself
Find the radius of sphere whose surface area is $314{cm}^{2}$. (Use $\pi=3.14$)
The surface area of a sphere is given by 4 * pi * r^2. Setting 4 * 3.14 * r^2 = 314, we get r^2 = 314 / 12.56 = 25. Thus, r = 5 cm.
The surface area of a sphere is given by the formula 4 pi r squared. Setting this equal to the given area, we write 4 times 3.14 times r squared equals 314. Dividing 314 by 12.56 gives r squared equals 25. Taking the positive square root, the radius is 5 cm.